top of page

Czerwono mi! O czerwieni słów kilka


Walentynki! Co kupić ukochanej osobie? Kwiaty, czekoladki... Koszulkę z własnym, oryginalnym nadrukiem? Obowiązkowo w kolorze czerwonym, bo przecież to kolor miłości! Ale czy na pewno?

 

Jest jednym z najbardziej podstawowych kolorów, z którymi stykamy się codziennie w drodze do sklepu, pracy, szkoły. Przyciąga uwagę i odcina się na tle innych. To właśnie jest kolor czerwony.

Czerwień pod lupą specjalistów

Naukowcy badający wpływ kolorów na nasze emocje i postrzeganie świata stwierdzili, że czerwone barwy mogą przyspieszyć oddech, bicie serca oraz podnieść ciśnienie.

Sportowcy w czerwonym stroju mają większe szanse na zwycięstwo niż ich przeciwnicy, ubrani np. w niebieskie stroje. Dzieje się to dlatego, że nosząc kolor czerwony podświadomie czujemy się niezwyciężeni i bardziej skorzy do agresywnych zachowań. Oczywiście ma to również wpływ na to, jak postrzegają nas inni - jako zdrowych i sprawnych fizycznie, ale nie tylko.

Kolor miłości?


Gdy chcemy komuś wyznać swoje uczucia, kupujemy czerwone róże jako dowód naszej miłości. Uznajemy czerwień za uniwersalny kolor symbolizujący miłość, ale czy wiemy, co jeszcze możemy sygnalizować taką barwą?

Czerwony jest postrzegany jako kolor powiązany z seksualnością i pożądaniem, natomiast to różowy jest uznawany za kolor miłości romantycznej. Kelnerki noszące czerwony uniform zwykle otrzymują większy napiwek, ponieważ osoby w czerwieni postrzegane są jako bardziej atrakcyjne niż pozostałe, noszące inne kolory.

Co za dużo, to niezdrowo


Wyraźna, nasycona plama czerwieni wyróżnia się na neutralnym tle i przyciąga wzrok. Tym sposobem można zwrócić uwagę na konkretny element, podkreślić jego ważność i zasygnalizować, że jest, na przykład, niebezpieczny. Jednak gdy czerwieni jest za dużo, czujemy się podirytowani i reagujemy agresywnie. To dlatego, że czerwień pobudza nas do działania i uruchamia mechanizm walki lub ucieczki - przeładowani takim stymulantem, stajemy się drażliwi.


Apetyt na biznes


Czy zauważyliście, że sieci barów szybkiej obsługi używają głównie czerwieni w swoim logo, ale też i w wystroju lokali? Nie jest to przypadek. Kolor czerwony jest bardzo silnym pobudzaczem apetytu, ale też zachęca klientów do zakupów. Poza tym kojarzony jest jeszcze z szybkością, podkreślając charakter miejsca w którym posiłki przygotowane są w szybkim tempie. Czerwony szyld jest też zdecydowanie bardziej widoczny na tle niebieskiego nieba niż jakikolwiek inny kolor, oraz łatwo go dostrzec z daleka. Dlatego właśnie to czerwony jest najchętniej wybieranym kolorem na szyldy sieci gastronomicznych.

Co kraj, to obyczaj

Mimo że w większości skojarzenia z czerwienią są uniwersalne, są kraje których interpretacja tego koloru odbiega od dobrze nam znanej. Na przykład w Chinach czerwień to kolor przyciągający dobrobyt i szczęście, dlatego wszelkie chińskie amulety mające za zadanie przyciągnąć dobry los ozdobione są czerwonymi elementami. Natomiast w Indiach panny młode do ślubu zakładają czerwone suknie, kojarzone tam z czystością.

Znak rozpoznawczy

Słynne dwupiętrowe autobusy i czerwone budki telefoniczne są znakiem rozpoznawczym Anglii i na stałe wpisały się w kojarzenie ich z krajem królowej Elżbiety. Nie sposób sobie wyobrazić, by ulice zamglonego Londynu przemierzały niebieskie busy, przejeżdżające obok rozsianych wszędzie zielonych budek telefonicznych.

Czerwieni się w oczach

Uzbrojeni w wiedzę o znaczeniu koloru czerwonego, teraz możecie spokojnie rozmyślać nad prezentem dla ukochanej osoby. A może skusicie się na którąś z czerwonych koszulek z naszego sklepu? Osobiście wybrany projekt nadrukowany na odzieży na pewno będzie unikalnym i oryginalnym prezentem, łączącym w sobie prostotę i funkcjonalność.

 

Źródła: http://www.bbc.com/future/story/20140827-how-the-colour-red-warps-the-mind

http://www.colour-affects.co.uk/psychological-properties-of-colours http://www.sensationalcolor.com/color-meaning/color-meaning-symbolism-psychology/all-about-the-color-red-4344#.WoU2U6jOVPZ https://www.fatrabbitcreative.com/blog/psychology-of-the-color-red-and-what-it-means-for-your-business

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Znajdź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page