top of page

Flex/Flock

Flex i Flock  to technika nadruku polegająca na przeniesieniu napisów lub dowolnych grafik wektorowych na różnego rodzaju tkaniny. Folie flex mogą być naniesione na wszelakiego rodzaju tekstylia, w tym na bawełnę, poliester, elastan, różnego rodzaju mieszanki bawełny oraz akryl. Z kolei folie flock można zastosować przy materiałach bawełnianych, bawełniane z dodatkiem poiestru lub poliestrowe.

 

Przeniesienie wspomnianych napisów/grafik odbywa się za pomocą specjalnych folii transferowych, natomiast grafika jest wycinana z folii za pomocą plotera tnącego. Warstwa klejąca jest aktywowana za sprawą procesu temperaturowego. Przy każdej folii stosuje się ustawienia temperatury, czasu i nacisku podanych przez producenta. Odpowiednia jakość folii oraz duży nacisk przy udziale wysokiej temperatury odpowiednio długi czas wgrzewania gwarantują wysoką odporność na pranie i uszkodzenia.

 

Jakie są różnice między folią flex a folią flock?

 

Flex jest folią matową bądź błyszczącą, o gładkiej powierzchni, a wykonana jest z poliuretanu lub PVC. Powierzchnia tego typu folii jest płaska i elastyczna, z tym że folia poliuretanowa odznacza się o wiele lepszą rozciągliwością i elastycznością w porównaniu do folii PVC. Poliuretanową folię można zastosować do nadruku na np. strojach sportowych i tym podobnych. Natomiast folię PVC dobrze zastosować np. na ubraniach roboczych. Nadruk flex jest nieprzezroczysty, gładki, a do tego cienki i rozciągliwy, “pracuje" razem z tkaniną.

 

Flock natomiast składa się z celulozowych włókien odpowiadających za charakterystyczną, "meszkowatą" strukturę i dużą głębię kolorów. Folia flock jest grubsza w porównaniu do folii flex, a jej aksamitna powierzchnia jest delikatnie wypukła i miła w dotyku.Tak jak w przypadku folii flex, nadruk pokrywa materiał w 100%. Tego typu nadruk może być wielokolorowy, jednak trzeba pamiętać o tym, że kolory nie mogą na siebie nachodzić. Gdy jednak projekt zawiera nachodzące na siebie kolory, można wykonać nadruk mieszany. W takim typie nadruku z folii flock robimy kolor z najwyższej warstwy. Dodatkowo należy pamiętać, że folia flock występuje w mniejszej gamie kolorów niż folia flex.

 

Folie różnią się również grubością. Folia flex oscyluje w granicach 50 do 170 mikronów, flock jest kilkakrotnie grubsza i sięga nawet 420 mikronów.

 

Obydwa rodzaje folii dostępne są w różnych kolorach, od barw podstawowych po bardziej wyrafinowane. Należy jednak pamiętać, że ta forma wydruku uniemożliwia wykonanie przejść tonalnych, czyli gradientów, czy rozmyć kolorów.

 

Zalety nadruku metodą flex/flock:

  • niski nakład (już od 1 sztuki)

  • brak kosztów przygotowania

  • wysoka trwałość

  • szeroki wachlarz barw

bottom of page