top of page

Haft

Haft komputerowy jest techniką wykonywania wzorów wyszywanych na tkaninach i odzieży z wykorzystaniem nici. To połączenie tradycji z najnowszymi technikami komputerowymi, pozwalającymi na dokładność i szybkość wykonania haftu. Haft komputerowy ceniony jest z powodu jego wysokiej trwałości oraz wytrzymałości. Uznawany jest za najbardziej trwałą i szlachetną metodę zdobienia odzieży. Dodatkową zaletą jest to, że może być naniesiony na wiele różnych materiałów, m.in. na skórę, tiul, czy też różnorakie tkaniny. Przy hafcie komputerowym można liczyć na wierne odwzorowanie grafik, nawet tych najbardziej złożonych. Jedynym ograniczeniem jest paleta barw - do 15 kolorów.

 

Historia haftu sięga czasów starożytnych. Ta skomplikowana metoda zdobienia została opanowana między innymi przez Chińczyków oraz Indian z Peru, zasiedlających Amerykę Południową jeszcze długo przed Inkami. Jedne z najstarszych haftów pochodzą z V-IV w. p. n. e. Ze względu na wysokie koszty wykonania, popularyzacja haftu nastąpiła dopiero w XIX wieku, kiedy to proces tworzenia haftu został zautomatyzowany. 

 

W dzisiejszych czasach proces ten jest jeszcze łatwiejszy. Do haftu przygotowuje się grafikę w specjalny sposób, a gotowy plik ze wzorem wysyłany jest do sterowanej komputerowo maszyny haftującej, która następnie wyszywa wzór na danym materiale.    

bottom of page