top of page

Sitodruk

Zwany inaczej drukiem sitowym, jest techniką polegającą na przetłoczeniu farby przez matrycę przygotowaną najczęściej z nylonowej, poliestrowej lub metalowej siatki. Zwykle utkana jest z 100 – 150 włókien, tworząc oczko o średnicy od 40 do 34 mikrometrów.

Forma drukowana jest z szablonu, którego niedrukowane części są zakryte na wiele sposobów, zależących od nakładu, sita, rodzaju farby tudzież oczekiwanych efektów. Zastosowanie odpowiednich dwóch rodzajów farb daje rezultaty, w postaci żywych kolorów i odpowiedniego współczynnika krycia, natomiast duża odporność na pranie uzyskana jest przez utrwalenie ich w temperaturze 160⁰ C.

Sitodruk posiada wielowiekową tradycję, a za kolebkę uznaje się kraje Dalekiego Wschodu. Ojcami tej techniki są Japończycy Yuzensai Miyasaki i Zisukeo Hirose.

Rozkwit sitodruku przypadł w okresie XX wieku w sztukach artystycznych – przykładem mogą być prace Andy Warhola i Richarda Anuszkiewicza.

Zastosowanie:

Sitodruk umożliwia uzyskanie efektów jedno- i wielobarwnych, również wykorzystywany jest przy projektach wielkoformatowych. Ta technika stosowana na wyrobach włókienniczych nosi nazwę filmodruku, zaś stosowany w grafice artystycznej i użytkowej – serigrafii.

 

Zalety sitodruku:

            - Szerokie zastosowanie;

Stosowany na wielu rodzajach materiałów, takich jak: tkaniny, bawełna, dzianiny, drewno czy tworzywa sztuczne. Stąd też może być używany do znakowania toreb, odzieży, parasoli, czapek i gadżetów plastikowych, drewnianych oraz skórzanych.

            ​- Trwałość;​

Dzięki zastosowaniu wytrzymałych farb drukarskich sprawia, że uzyskany efekt jest odporny na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i pranie.

           - Nasycenie barw;​

 

Dzięki zastosowaniu szerokiej gamy farb możliwe jest uzyskanie wyrazistych i  nasyconych barw.

 

            - Uniwersalność;​

 

Sitodruk można zastosować na powierzchniach płaskich i cylindrycznych.

             - Niska cena;​

Metoda jest jedną z najtańszych technik znakowania produktów. Jednak pamiętać należy, że staje się opłacalna przy większym nakładzie, przy mniejszych ilościach poniżej 20 sztuk jest mało opłacalny. Dużo korzystniej wybrać tę metodę w przypadku większych serii.

Nakład:

 

Sitodruk przeznaczony jest głównie dla dużych nakładów. Koszty związane z tą metodą to przygotowanie sita, przy czym należy pamiętać, że każdy kolor nadruku to kolejna matryca, którą należy naświetlić do druku i tym samym należy ją ująć w kosztach końcowych.

bottom of page