Sublimacja - Spółdzielnia Socjalna Reklamy i Druku
top of page

Sublimacja

Sublimacja jest prostą i skuteczną metodą drukowania cyfrowego. Wykorzystuje się ją przy przenoszeniu wysokiej jakości obrazów i grafiki na powierzchnie polimerowe, jak i przy drukowaniu obrazów i tekstów na materiałach promocyjnych, np. kubkach czy koszulkach zawierających poliester.

Technika ta oparta jest przede wszystkim na procesie chemicznym, od którego zawdzięcza swoją nazwę. . Polega on na barwnikach, tuszach sublimacyjnych, które wnikają i łączą się z włóknami poliestrowymi. Wydruk (w trybie CMYK), wykonany na papierze transferowym przenoszony jest na docelowy przedmiot (np. koszulkę) w termo-prasie. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez maszynę barwnik podgrzewa się i zmienia stan skupienia ze stałego na gazowy, a włókna tkaniny poliestrowej 
otwierają się i przyjmują barwnik. Dzięki temu może on wniknąć do wnętrza włókien (i nie osadza się na powierzchni, jak w przypadku innych form druku.) Gdy temperatura spada, włókna zamykają się  i na stałe przyjmują barwnik sublimacyjny. Tym sposobem nadruk nie zmienia faktury tkaniny, (wydruk jest niewyczuwalny w dotyku,) przez co uzyskuje się naturalny efekt. 

Wyjątkową zaletą tej metody jest trwałość wydruku, który trwale zabarwia włókna tkaniny, i wykazuje się odpornością na spieranie, ścieranie, czy blaknięcie. Dodatkowo nie ulega zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych czy prasowania.  Sublimacja cechuje się również możliwością wyboru kolorów , od jaskrawych i żywych po subtelne, naturalne barwy. Dzięki temu, że nadruk jest wysokiej jakości, a do tego  niewyczuwalny, jest niezmiernie popularna i wykorzystywana w szczególności przy nadrukach typu full print, gdzie nadruk zostaje naniesiony na całość powierzchni materiału. Wysoka jakość i stosunkowo krótki czas druku podnoszą atrakcyjność sublimacji. 

Przy wyborze wydruku metodą sublimacji należy pamiętać, że tusze sublimacyjne są barwnikami, które zabarwiają włókna, z którymi się wiążą. Oznacza to, że bez wcześniejszego jej wybielenia, nie można zabarwić ciemnej tkaniny na jasny kolor. Dodatkowo barwniki sublimacyjne są półprzezroczyste, tak więc kolor tła ma duży wpływ na efekt końcowy i może znacznie zmienić barwy wyjściowe wydruku. Dlatego dobrze wybrać tkaninę w białym kolorze w przypadku, gdy zależy nam na wiernym odwzorowaniu kolorów projektu. W przypadku tkanin kolorowych zaleca się wybór wzoru o zdecydowanie ciemniejszym odcieniu niż kolor tkaniny. Najlepiej sprawdza się kolor czarny czy też jednolite barwy. Warto też pamiętać o tym, że białe obszary wzoru nie zostaną naniesione na tkaninę, tylko przybiorą jej kolor. Dodatkowo warto sprawdzić zawartość poliestru w danej tkaninie. Im większa zawartość poliestru, tym bardziej jaskrawy wydruk. Na tkaninach z mniejszą zawartością poliestru można uzyskać przygaszone kolory, odbiegające od oryginalnego.  
 

Należy pamiętać, że ta technika wymaga zastosowania materiałów o zawartości co najmniej 70% poliestru.

Zalety wydruku sublimacyjnego: 

  • Nadruk jest wynikiem trwałego zabarwienia włókien tkaniny. 

  • Praktycznie nieograniczona paleta kolorów i odcieni.

  • Nadruk nie ulega blaknięciu, pękaniu, oraz jest odporny na spieranie. 

  • Wydruk nie jest czasochłonny. 

bottom of page