top of page

Termotransfer

Termotransfer jest to technika nadruku polegająca na termicznym wgrzewaniu w materiał. Może być wykonany przy stosunkowo niskim nakładzie i na różnych podłożach, co przyczyniło się do jego popularności, szczególnie w branży reklamowej.

Na początku przygotowujemy grafikę na papierze lub folii. Kolejnym etapem jest druk, który odbywa się przy użyciu matryc, jak w sitodruku. Po wydruku należy połączyć wydruk z klejem aby następnie transfer mógł zostać przeniesiony na wybraną powierzchnię.

Obraz, który chcemy przenieść, może być skopiowany lub wydrukowany na specjalnym papierze transferowym, który następnie zostaje  przeniesiony na żądaną powierzchnię przy użyciu prasy termicznej. Metoda ta sprawdza się najlepiej przy oznakowaniu produktów o nieregularnych kształtach, bądź druku w nietypowych miejscach, np. czapki z daszkiem, piórniki, kołnierzyki, stójki, czy też brzeg rękawka. Innymi zastosowaniami są nadruki na podkładkach pod myszy, puzzlach, czy na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Taki wydruk może znaleźć się także na materiałach skórzanych, drewnie, ceramice czy szkle.  

 

Niestety, wydruk wykonany tą techniką nie jest odporny na warunki atmosferyczne oraz promienie UV, i nie jest zalecany w przypadku, gdy oczekujemy wysokiej trwałości wydruku. 

bottom of page